Четвер, 30 Червня, 2022

Воєнні сторінки історії Львова

Українські сторінки Першої світової менше висвітлені, аніж період Другої світової війни. Тим не менш, історична пам’ять є частиною нашої культурної спадщини, бо без минулого не було б сьогодення. Надзвичайно цікаво дізнатися, яким був тогочасний Львів, як жив і як боровся на арені Великої війни. Варте уваги й те, що війна України з Росією розпочалася ще на початку XX століття, коли російська імперія постійно зазіхала на українські землі, культуру, історію, пише lvivyes.com.ua.

Львів в період Першої світової війни

До початку Першої світової війни Львів був столицею Галичини. Проте розташування міста – неподалік лінії фронту, значно вплинуло на життя Львова. Мешканці міста переживали постійну тривогу від спалахів епідемій, холоду, голоду, небезпеки потрапити до тюрми чи бути розстріляними. До того ж через львівську залізницю регулярно перевозили полонених та поранених. 

C:\Users\smail\Desktop\c1f23138-c714-4169-ada0-7161e2b1532a.jpg
Фото: Вулиці Львова в Першу світову війну/ Збруч

Вже на початку війни у червні 1914 року Львів окупували російські військові. Зважаючи на недостатні сили третя австро-угорська армія кинулась відступати і місто, як писала тоді газета “Wiek Nowy”, підкорилося “спокійному входу російських військ”, які провадили політику приєднання Львова до російської імперії. 

У листопаді 1918 року капітуляція Австро-Угорщини стала передумовою збройних сутичок у місті між українцями і поляками. Через три роки, у 1921 році була підписана Ризька мирна угода, згідно з якою Львів відійшов до Польщі, ставши столицею Львівського воєводства. 

Життя Львова під російською окупацією у 1914 -1915 роках

З вересня 1914 року до червня 1915 року Львів був під окупацією російської імперії та належав до складу Галицько-Буковинського генерал губернаторства. Цей час один із найгірших в історії міста.

C:\Users\smail\Desktop\1914_lwiw_ros_5 (1).jpg
Фото: Вступ російської армії до Львова / Збруч

Вже четвертого вересня над Львівською ратушею росіяни замінили білий прапор на свій триколірний, місцевий середньоєвропейський час на петроградський, русифікували освіту та увели жорстку цензуру й заборону українських книг. Російські окупанти намагалися встановити свій режим в усіх сферах життя львів’ян. Вони навіть переписали російською мовою вивіски на крамницях, у трамваях та різних установах, запровадили російські карбованці, заборонили продаж алкоголю, а також встановили комендантську годину від десятої вечора до четвертої ранку. 

Російська влада проголошувала різні обмеження та зміни, які часто доходили до абсурду. Наприклад, заміна у Львові лівостороннього руху на правосторонній, який був тоді на російських територіях. Проте львівські трамвайні колії були пристосовані до австрійської системи руху. Тому довелося скасувати це правило. Також російська влада замінила європейські залізничні колії на ширші російські. 

C:\Users\smail\Desktop\c8d8ba54-361a-4701-a7c9-cefccf9455ff.jpg
Фото: Митрополит Андрей Шептицький / Збруч

Окрім того, російські військові арештовували українців, яких підозрювали у зраді та шпигунстві та вивозили до глибин Росії. Знешкоджували священників і намагалися усунути духовну велич Галичини – митрополита Андрея Шептицького. Приводом стала його проповідь, виголошена у львівському храмі Успіння Богородиці, яка закликала до вірності Апостольській Церкві та була спрямована проти насильницького агресивного православ’я російської влади. Андрей Шептицький розмежовував наше українське православ’я  – “церковне” від їхнього “державного” або “казьонного” російського. 

Також російська придушувала галицьких євреїв, результатом чого став великий антисемітський погром у Львові 27 вересня 1914 року.