Понеділок, 4 Липня, 2022

Львівського мера продовжують допитувати у справі будівництва індустріального парку

Роки йдуть і досі триває судова тяганина у справі будівництва індустріального парку у Львові, пише сайт lvivyes.com. Ще в 2015 році до прокуратури звернулися десятки мешканців Львівщини, обурені незаконним відчуженням землі, яка їм належить.  

Відтоді мер Львова Андрій Садовий вже двічі був присутній на допитах, другий раз його викликали на допит цими днями, про що мер повідомив на своїй сторінці у Facebook.  

Про що знову допитували львівського мера? 

2

Андрія Івановича вдруге запросили свідчити у справі будівництва індустріального парку у Львові у справі залучення міжнародного інвестора “СТР” до будівництва парку. Вкотре мера розпитували, а той, за його словами, повідомив все, що знає. 

Так, на думку мера, міжнародного інвестора несправедливо втягнули в судову тяганину, замість того, щоб створити комфортні умови для запуску великого проєкту і всіляко допомагати інвестору реалізувати задумане. Що ми маємо натомість? Судова тяганина з 2015 року і по сьогодні, “зав’язані” руки в інвестора, через які не можна реалізувати проєкт такого великого масштабу.  

Що стосується самої компанії-інвестора “СТР”, то Андрій Іванович знизує плечами – мовляв, компанія потужна і відома у всьому світі, створила за багато років діяльності чимало індустріальних парків у Європі. До того ж, компанія вже купила землю, за яку заплатила понад 52 мільйони гривень. Компанія сплачує всі потрібні податки, але не може, попри все, створити робочі місця. Всі ці п’ять років мер і інвестор з-за кордону перебувають під слідством, пильним наглядом 

Через судову тяганину міський бюджет недоотримує мільйони гривень, а інвестор не може створити кілька тисяч додаткових робочих місць  

3

Так, за словами мера, через цю багаторічну судову тяганину, якій нема кінця-краю, місто зараз зазнає чималих збитків, адже недоотримує мільйони гривень до міського бюджету. Що вже казати про робочі місця – мер відказує, що через ці судові справи інвестор не може створити майже 3000 робочих місць. 

Скандальне будівництво індустріального парку у Львові: з чого все почалося? 

4

Все стартувало у 2015 році, коли Львівська міська рада продала за 52 мільйони гривень земельну ділянку площею в 25 гектарів – територію, яка знаходиться в межах мікрорайону Рясне-2. Земельну ділянку продали голландській компанії “СТР”. Іноземні інвестори планували збудувати на купленій ділянці потужний індустріальний парк – перший в Україні. Це передбачало також створення кількох тисяч нових робочих місць для львів’ян.  

Компанія стала переможцем конкурсу на будівництво індустріального парку у Львові. Це й не дивно, адже компанія – четвертий за розміром європейський оператор, у власності якого – кілька сотень об’єктів індустріальної нерухомості класу “А” в Європі. У володінні також – велика база контактів, яка охоплює кілька сотень підприємств, які можуть залучити до індустріального парку в Європі.  

Все складалося добре і будівництво мало б стартувати вже в 2016 році. Мало б, але… 

Перші скандали довкола мерії та індустріального парку  

5

Недовго довелося чекати на спалах перших скандалів довкола реалізації такого масштабного проєкту – вже восени того ж року почалися перші скандали через індустріальний парк. Обурені мешканці Рясне-Руського в жовтні вперше організували пікет під стінами міської ради, висунувши ультиматуми: якщо тут не відмовляться від намірів будувати індустріальний парк, то справу відправлять на розгляд прокуратури через незаконний, на їхню думку, продаж землі.  

Потім протести були вже не такими мирними – люди почали блокувати рух транспорту, підключили інженерні комунікації до своїх протестів, почали влаштовувати такі акції ледь не кожного дня. Люди обурювалися – величезну територію, де вони колись тримали городи, взяли і продали, та у мерії на це тільки відказували: городи тут мали без жодних на те документів, натомість територію продали інвестору цілком законно.  

Коли справа дійшла до прокуратури? 

6

Погрози селян таки набули обрисів – вже в 2016 році справою зацікавилися в Генеральній прокуратурі України. Дуже швидко до міської ради прибули правоохоронці, які влаштували тут обшуки. Тоді мер говорив про те, що держава ще би мала подякувати львівській владі за те, що здійснюють ідеально якісні процедури з пошуку інвестора. 

Та в прокуратурі думки Садового тоді не поділяли – Генеральний прокурор Юрій Луценко розповів, що за його даними львівська влада до цього часу здавала в оренду земельну ділянку площею в 23 гектари, і нормативно-грошова оцінка земельної ділянки склала 140 мільйонів гривень (а продали ж землю за 52 мільйони), що аж на 88 мільйонів гривень менше.  

Садовий вперше на допитах у прокуратурі: як це було 

7

Вже в 2017 році Садового вперше викликали до прокуратури у справі з будівництвом індустріального парку у Львові. Повернувшись з допитів, львівський мер знизав плечима – мовляв, ніхто його не запитував про те, за скільки було продано землю, а натомість ставили такі питання, які “вбивають будь-який інвестиційний клімат в Україні”.  

Крім того, мер тоді заявив про те, що держава не хоче, щоб індустріальний парк з’явився саме тут, у Львові. Та навіть попри це запевнив, що буде боротися і відстоювати цей проєкт.  

Індустріальний парк: історія ще не завершилася 

8

Та скандали довкола будівництва індустріального парку у Львові на цьому не стихли – як бачимо, днями допити львівського мера в прокуратурі продовжилися. Влада продовжує наполягати на тому, що всі процедури було проведено законно. Натомість інвестор ще поки що готовий будувати парк у Львові, однак вже можна очікувати, що він будь-якої миті може заморозити проєкт та вийти взагалі з українського ринку.  

Такий завод, який хотіли будувати у Львові, вже будують в Румунії, однак поки що не відкидають і Львів. Та поки що вся ситуація і досі залишається під великим питанням. 

Далі буде…