П’ятниця, 1 Липня, 2022

Василь Шпіцер – перший мер Львова

Львів є досить старовинним містом із давньою історією. У кожен період історії містом Лева управляли різні очільники, котрі тією чи іншою мірою вплинули на розбудову Львова, зміну устрою та соціальну ситуацію. За роки незалежності України в місті Лева на посаді мера встигло побувати п’ять осіб. А саме: Василь Шпіцер, Василь Куйбіда, Любомир Буняк, Зиновій Сірик та Андрій Садовий.

Відтак, першим керівником Львова став Василь Шпіцер, який очолив міську адміністрацію після тоталітарної радянської влади, пише lvivyes.com.ua.

Життєвий шлях першого мера

Василь Шпіцер народився в 1947 році в селі Нижня Лукавиця, що на Львівщині. Потім переїхав до Львова, де навчався в Українському національному університеті «Львівська політехніка» та здобув фах інженера електронної справи. Після цього навчався на аспірантурі та захистив дисертації у цій же галузі.

Василь Шпіцер плідно займався науковою діяльністю у сфері інженерної справи. Крім того, вів активну громадську діяльність у суспільно-політичних питаннях. Зокрема, долучився до процесів, які передбачали проголошення Незалежності України. Був членом організації «Порозуміння» та учасником президії Товариства української мови імені Шевченка в Києві. 

Вже в 1990 році подає свою кандидатуру на обласного депутата та успішно проходить в раду. Крім того, в цьому ж році Василь Шпіцер став мером Львова та обіймав посаду чотири роки.

Після посади управлінця містом, він не пішов з політики, а став головою міської ради. У 1994 році займав посаду керівника ЛОДА. Належав до партії Народний Рух України.

C:\Users\smail\Desktop\c45a4363a85b8fe46d442ca36f72298d.jpg
Фото: Книга Василя Шпіцера

Варто зазначити, що Василь Шпіцер займався не тільки науковою та політичною діяльністю, а також писав публіцистичні книги: «Колаборанти», «Рікою пам’яті», «Крайовий провідник Володимир Тимчій-Лопатинський». Саме в книзі «Рікою пам’яті» Василь Шпіцер описує ті проблеми, з якими йому вдалося зіткнутися на посаді мера. Він аналізує свої помилки та відкрито осмислює власну діяльність.

Цікаво, що мер разом зі своєю дружиною Наталією Тимчій отримав відзнаку «Шляхетна львівська родина» в 2017 році.

C:\Users\smail\Desktop\img1612-dc845e75.jpg
Фото: Василь Шпіцер разом з дружиною Наталією на отриманні відзнаки «Шляхетна львівська родина»

Першого львівського міського голови не стало в 2020 році. Похований на Личаківському цвинтарі.

Діяльність на посаді міського голови

Василь Шпіцер займав посаду львівського мера з 1990 по 1994 рік. В цей час саме відбувалися процеси пов’язані зі встановленням нових порядків як в суспільному, так в політичному житті львів’ян.

Про діяльність першого міського голови відомо чимало фактів. Зокрема, один з найперших кроків на посаді було встановлення пам’ятника Тарасові Шевченку в Центрі Львова у 1992 році.

Крім того, за каденції Василя Шпіцера було побудоване Гамаліївське водосховище. Цим перший мер намагався розв’язати питання з постачанням води до помешкань львів’ян, з якою була проблема.

C:\Users\smail\Desktop\12.jpg
Фото: Василь Шпіцер поряд з Владиками Стернюком та Любачівським

Також в роки управління Львовом першого голови була побудова міська дитяча лікарня на вулиці Пилипа Орлика, чотири нових школи та здійснено ремонт вулиць. В цей час були оновленні автобуси та підписана домовленість з Луганським заводом для виробництва транспорту для Львова.

У 2011 році Василь Шпіцер опинився на найвищому місці серед львівських мерів за оцінкою рейтингу «MediaStar Топ-100».

Цікаво, що львівський мер мав ініціативу побудувати в місті підземний трамвай для розв’язання проблеми з транспортною системою у Львові. Проте така ідея залишилася не втіленою та не розвиненою майбутньою владою.