Понеділок, 15 Серпня, 2022

На Львівщині шахтарі влаштували підземний страйк та стали перекривати дороги

Щодня ми чуємо, що в Україні бракує вугілля, що будуть віялові відключення електроенергії, що доводиться закуповувати вугілля з-за кордону, зростуть тарифи на електроенергію. І це при тому, що фактично Україна має практично усю таблицю Менделєєва. Як таке могло трапитись? Далі на lvivyes.

Війна на Сході та нерентабельність

Після анексії Росією Криму та початку бойових дій на Донбасі, у 2014 р. тодішній уряд України на чолі з Арсенієм Яценюком гордо заявив, що Україна злазить з «газової голки» Кремля й купуватиме енергоресурси з країн ЄС. Щодо вугілля, то значна кількість шахт на Донбасі опинилась або на непідконтрольних Україні територіях, або зазнала руйнувань в результаті бойових дій. Україні доводилось закуповувати вугілля у США, ПАР та інших країнах. Вугілля завозили до країни морським шляхом, баржами. Ба, більше того. Україна імпортувала електроенергію з сусідньої Білорусії і навіть більше – Росії. Абсурд. Багато експертів наголошують на тому, що вугілля вигідніше закуповувати, ніж видобувати власне.

Шахтарі працюють, а гроші їм не виплачують

На Львівщині попри те, що закрили чимало шахт, інші продовжують функціонувати. На Львівщині ще функціонує 6 шахт, на яких працюють понад 7 тис. осіб. Однак катастрофічно не вистачає коштів на модернізацію шахт, на впровадження нових лав та на зарплати шахтарям. Вимальовується справжнє замкнене коло. Більше доби  30 гірників просиділи у шахті Червоноградська (на глибині понад 500 метрів), а ще на шести копальнях Львівщини шахтарі влаштовували страйки, вимагаючи погашення боргів, які накопичились за три місяці. 

Деякі гірники стверджували, що за вересень отримали лише 18% зарплати. Шахтарі запевняють, що борг чималий – понад 200 млн. гривень. За іншими даними, влада заборгувала гірникам Львіввугілля понад 376 млн. гривень (станом на 7 грудня). Частину гірників довелось підняти на поверхню, через незадовільний стан здоров’я. Аби прогодувати родину, віддати борги, заплатити за комунальні послуги, шахтарі примудряються до “підробітків”. Хтось на місяць чи два (на час відпустки) вирушає до сусідньої Польщі на заробітки. Інші відпрацьовують на будовах та інших роботах. Гірники постійно скаржаться на те, що бачать зарплату лише три рази на рік – на Різдво, Великдень та День шахтаря.  Деякі депутати Верховної Ради, зокрема Михайло Бондар, стверджують, що держава заборгувала гірникам України понад 2 млрд. гривень

Який же вихід з цієї ситуації? А він простий – модернізувати обладнання, прибрати усі корупційні схеми, провести аудит підприємств. Найпростіший спосіб – зачинити шахту та й усе. Але вугілля доведеться тоді купувати за кордоном. Влада постійно наголошує на тому, що Україна прагне відмовитись від ТЕС, оскільки вугілля забруднює навколишнє середовище, викиди ТЕС змінюють клімат. Однак владі треба пам’ятати, що Україна не досягла такого технологічного рівня як Швеція, Сінгапур та інші країни. Тож слід робити заяви, керуючись розумом, а не вигукувати популістські гасла.

Хто знає, чи повернуться масові страйки початку 1990-х

.