Четвер, 30 Червня, 2022

Як радянська армія прийшла до Львова в Другу світову війну

Львів наприкінці тридцятих років було розвинутим мультикультурним містом із багатими старовинними традиціями та відомий торговельний центр. На початку Другої світової війни Львів зазнає значних руйнувань від фашистської окупації та принижень і смертей мирного населення з боку Червоної армії, пише lvivyes.com.ua.

  Як відомо, Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 році нападом німецьких військ на Польщу. У Львові з першого вересня повітряні сили Німеччини розбомбили  багато будівель по вулицях Городоцькій і Шевченка, церкву святого Духа, частину Головного залізничного вокзалу тощо. 

Трагічний початок війни у Львові

З 12 по 22 вересня у на території Львова тривали запеклі бої під час якого місто було поділене на кілька частин з окремими командувачами. Після підписання 23 серпня у Москві на німецько-радянських домовленостях пакту Молотова-Ріббентропа про поділ Європи, згідно з яким Сталіну відійшли східні території по лінії Нарєв-Вісла-Сян. 

C:\Users\smail\Desktop\21e17c3f-8c59-4237-bd68-fb1b51a7d587.jpg
Фото: Підписання пакту Молотова-Ріббентропа / УКРІНФОРМ

Проте радянська армія прийшла до Львова лише майже через місяць від початку німецького вторгнення – 22 вересня 1939 року. Червоноармійці проголосили себе “визволителями” українців з-під німецького нападу. Натомість львів’яни неоднозначно зустріли їх у своєму місті. Однак більшість місцевих не хотіли, щоб Львів став радянським. Була незначна кількість людей, які раділи такій зміні. Мабуть, найбільше євреї, які боялися німців. 

У деяких селах на Львівщині також прихильно зустріли прихід червоної армії. Проте здебільшого українці насторожено ставилися до їхнього приходу. А поляки, яких на той час багато проживало у Львові, були дуже пригнічені. Усе ж таки без згоди його мешканців у місті було встановлену радянську владу.

Місцевих жителів одразу здивував зовнішній вигляд радянських військових – бідні, незграбні, фізично негарні, косоокі, малі, одягнуті в шмаття замість воєнної форми. Це були переважно монголи, калмики або представники подібних національностей. Вони масово грабували цивільне населення, вдаючись до підлих дій. 

Військові злочини радянської армії у Львові

З приходом радянської диктатури до Львова розпочалися масові арешти, примусові депортації, масштабні пропагандистські кампанії та численні звірства червоноармійців. Виявилося, що радянська армія прийшла не визволяти, а пригноблювати національний рух на заході України, плюндрувати та вбивати. 

C:\Users\smail\Desktop\adba1093-52a4-4d3c-a12f-f010fb6b69cf.jpg
Фото: Львівський вокзал після бомбардування фашистами у вересні 1939 р. / Фотографії Старого Львова

Для того, щоб закріпити свою легітимність у Львові радянська влада восени 1939 року провела потужну агітаційну політику у різних закладах, установах, школах і навіть на вулицях міста у вигляді мітингів, лекцій тощо. Таким способом вони намагалися переконати людей у тому, що попереднє польське керівництво було буржуазним і що Польща панувала у Львові. Натомість, нова влада обіцяє велике й заможне вільне життя. 

Однак під багатослівністю та показовою українізацією розпочалася хвиля масових арештів та ув’язнень мирного населення. Під час примусової депортації  багато поляків та велику кількість євреїв  зі Львова вивезли на Урал та Казахстан терміном близько на десять років. Значну кількість українців, які були учасниками різних організацій депортували на Західний Сибір. Загалом, було депортовано близько сто тисяч жителів Львова, що на той час складало майже третю частину населення. 

C:\Users\smail\Desktop\-9b70-73cc896a1d90.jpg
Фото: Жертви терору НКВД. Музей-тюрма на Лонцького /LIVE

Водночас, у 1940 році через дії радянської влади у Львові панував сильний голод та встановлений семиденний робочий тиждень. У період Другої світової війни багато українців і поляків були замордовані Сталінським режимом у тюрмах та концтаборах.