Понеділок, 4 Липня, 2022

Очільники Львова: хто вони і чим прославилися?

Наше місто має багатовікову, давню історію, і мало велику кількість очільників – колись ними були львівськи війти, потім містом керували бурмистри. Після бурмистрів містом керували президенти, а за радянських часів – секретарі міського комітету, пише сайт lvivyes.com.

Вже в наш час, починаючи з 1990 року і по сьогодні, славетне місто Лева очолює міський голова – львівський мер. За весь цей час цю посаду обіймало п’ятеро чиновників.

Василь Шпіцер (на посаді львівського мера – у 1990-1994 рр.)

1

Першим міським головою Львова в часи незалежної України став Василь Іванович Шпіцер – знаний український політик і підприємець, який приступив до виконання своїх мерських обов’язків в 1990 році і завершив роботу на посаді львівського голови в 1994 році. Його попередником був український радянський політичний діяч Богдан Котик.

Василь Шпіцер – кандидат технічних наук, йому належать десятки винаходів та чимало наукових праць. А вже з початком перебудови в країні Василь Шпіцер змінив активну наукову діяльність на громадську працю на благо країни і міста Львова зокрема – Василь Шпіцер був делегатом установчого з’їзду Товариства української мови імені Тараса Шевченка в Києві, головою Львівської обласної організації “Порозуміння”.

В 1990 році його було обрано депутатом Львівської обласної та міської рад, потім вступив на посаду голови Львівської міської Ради та міського виконавчого комітету. З 1995 року був начальником управління Львівської обласної державної адміністрації.

Василь Шпіцер – це саме той львівський мер, про якого говорили, що він після приходу до влади “зняв” у Львові пам’ятники Леніну та поставив пам’ятник Шевченкові, відновив “історичне обличчя” нашого міста. Звісно, це – про ідеологічний бік мерства, а також про національні ідеї, які той сповідував.

Що зробив Василь Шпіцер на посаді львівського мера?

1

Як очільник міста Лева Василь Шпіцер і справді зробив чимало корисного. За його діяльності у Львові було зведено чотири великих школи, він фактично побудував дитячу міську лікарню, що на вулиці Пилипа Орлика. За час головування Василя Шпіцера у Львові було зведено чимало доріг.

Окрему увагу заслуговує те, що Василь Шпіцер чимало зробив для розв’язання проблеми води у Львові. Так, під час його керівництва містом було облаштовано Гамаліївське водосховище, а ще – він розгорнув плідну боротьбу для розв’язання проблеми води у Львові. Та деякі плани мера були і справді завеликі для реалізації – йому вдалося зробити далеко не все, що задумав.

А задумав чиновник і справді багато-всього на благо рідного міста – хотів встановити лічильники в кожному будинку, прагнув запустити до роботи Верхньобузький водозабір на 80 тисяч кубометрів води. Та й дороги не всі вдалося довести до пуття, і запустити трамвай на Сихів мер Василь Шпіцер у Львові також не встиг.

Одного разу журналісти поцікавилися у Василя Шпіцера, яке своє досягнення він вважає найбільшим за час головування. Той заговорив про управлінську систему Львова – в цій сфері йому вдалося ліквідувати районні ради – вони у Львові не приносили жодної користі і гальмували весь процес розвитку міста.

Василь Куйбіда (на посаді львівського мера – у 1994-2002 рр.)

3

Після Василя Шпіцера з його величезними амбіціями і впорядкуванням управлінської системи у Львові на зміну прийшов Василь Куйбіда – український політик, громадський діяч та науковець, народний депутат України п’ятого та шостого скликань, президент Національної академії державного управління при Президентові України, голова Народного руху України.

Якщо відкрити біографію цього львівського мера, то можна побачити численні посади, які він обіймав впродовж багатьох років своє плідної політичної та громадської діяльності. Василь Куйбіда – голова Народного руху України, головна консультативної ради Асоціації міст України, президент Всеукраїнської асоціації магістрів державного управління тощо. Не можна і забувати про те, що Василь Куйбіда вів плідну наукову, педагогічну роботу, а ще – це надзвичайно творча людина, яка навіть стала автором кількох поетичних збірок.

Василь Куйбіда – справді видатна особистість в українській історії та історії нашого міста зокрема. Його плідну діяльність держава нагородила почесними званнями, нагородами, відзнаками. Він – Заслужений юрист України, володар звання “Мер року” (1997 та 1998 рр.), почесний доктор ЛНУ, володар орденів “За заслуги” тощо.

Василь Куйбіда і його внесок в розбудову рідного Львова

4

Колеги Василя Куйбіди та й він сам визнають, що на посаді очільника міста Лева їм довелося працювати в досить нелегкі часи, коли Львів здійснював тиск на Київ, домагаючись демократизації суспільно-політичних відносин і проведення соціально-економічних реформ. Сам Василь Куйбіда неодноразово потім зізнавався, що держава не розуміла його ідей і тиснула на нього. Та навіть попри такі неприємні політичні моменти Василь Куйбіда встиг зробити чимало корисного для нашого міста, перебуваючи на посаді мера.

За часів головування цього мера у Львові вперше в цілій країні почали використовувати нові технології – наприклад, у перекладанні трамвайних колій, зміні теплотраси. За часів Куйбіди у Львові почали формуватися нові сприятливі умови для розвитку дрібного та середнього бізнесу. Що вже казати про те, що за часів Куйбіди Львів зміцнив свої позиції на міжнародній арені – за часів Куйбіди до Львова вперше приїжджала така велика кількість відомих людей з різних куточків планети, що стало неабиякою честю для міста.

Були і свої невдачі у цього львівського мера – на його думку, найбільшим “промахом” за час діяльності стало те, що він не встиг завершити проєкт цілодобового забезпечення міста водою, хоча запевняв, що хотів це втілити до 2007 року. Бідкається Куйбіда, що також не встиг як слід розгорнути проєкт львівського метрополітену, а свою діяльність оцінює сьогодні досить скромно, вважаючи, що “золоті часи” для нашого міста – ще попереду.

Любомир Буняк (на посаді львівського мера – з 2002 по 2005 рр.)

5

На зміну Василеві Куйбіді прийшов наступник – Буняк Любомир Костянтинович, якому довелося “правити” Львовом в час з 2002 по 2005 роки. Він – знаний український інженер у галузі нафтовидобутку, політичний та громадський діяч, кандидат технічних наук, Заслужений працівник промисловості України.

Вочевидь, на науковій ниві діяльності Любомирові Буняку вдалося зробити більше, аніж на політичній арені. Його перу належить низка наукових праць, за що й отримав кілька знакових медалей. Крім того, Любомира Буняка було відзначено найвищою церковною нагородою – орденом князя Володимира Великого УПР Київського патріархату, кількома грамотами Глави УГКЦ, а також відзнакою Любомира Гузара за розбудову української греко-католицької церкви. Отримав і одну президентську відзнаку – ювілейну медаль “20 років незалежності України”.

Буняк на посаді львівського мера: що зробив, чого не встиг і як оцінює діяльність

6

Хоч мером Буняк і був не надто довго, та встиг, як він сам визнає, чимало – зокрема, запевняє, що врятував наше місто від катастрофи – катастрофи, яка могла виникнути в плані енергозабезпечення, теплозабезпечення, збереження історичного середовища нашого міста та в плані ремонту доріг.

Серед “конкретних” заслуг цього львівського мера – будівництво чималої кількості котелень у Львові, виведення більше двох сотень житлових будинків з аварійного стану (в тому числі, будинків з історичної спадщини ЮНЕСКО), виконання програми “Вода” майже на 80% (за власною оцінкою мера).

Та далеко не все, що хотілося, те вдавалося зробити. Сьогодні Буняк визнає – йому так і не дали зробити одну дуже вагому річ: відбудувати Високий Замок у Львові. Не вдалося це зробити, хоч і був вже створений проєкт і хоч на це навіть були виділені кошти міністерством. Та й з комунальним газопроводом цьому мерові впоратися так і не вдалося – хотів забезпечити повноцінне комунальне газопостачання в місті, але так і не зробив.

Робив і хотів чимало, однак сьогодні заявляв не раз журналістам про те, що за мерською посадою не сумує насправді, бо вбачає там чимало обов`язків і чимало відповідальності. Не така вже й вдячна справа, як може здатися на перший погляд.

Як би там не було, Любомир Буняк відпрацював своє на посаді очільника міста і на зміну йому прийшов Зиновій Сірик. Львів`яни і досі, мабуть, пам`ятають про те, наскільки гучно звільнили з посади Любомира Буняка – гучний скандал, відправлення у відставку ще довго було на слуху серед містян та й взагалі по всій країні. Причиною таких карколомних подій стало невиконання мерських обіцянок, лобіювання непріоритетних для нашого міста питань, безгосподарність та ще ціла низка причин, яку тоді знайшли депутати Львівської міської ради для того, щоб відправити політика у відставку.

Зиновій Сірик (на посаді львівського мера – з 2005 по 2006 рр.)

7

Ще один голова міста Лева, який найменше часу провів за цією роботою, це Сірик Зиновій Орестович, якому довелося побути львівським мером лише рік часу.

Хто ж такий цей “короткотривалий” мер? Він – депутат Львівської міської ради, секретар Львівської міської ради, який обіймав посаду мера після відставки Любомира Буняка і до вступу на мерську посаду чинного львівського мера Андрія Івановича Садового.

Займався плідною політичною та громадською діяльністю, був головою комісії молоді та спорту, став головою комісії законності, членом політичної партії “Наша Україна”.

Яким мером був “тимчасовий” Зиновій Сірик?

8

Сам Зиновій Сірик явно не гнався за посадою очільника Львова – про це й сам не раз казав в численних інтерв`ю, що сам не ставив собі за мету здобути якусь посаду. Себе вважав весь цей час радше громадським діячем, аніж політичним, а основною роботою вважав свою викладацьку діяльність.

Та й видатного нічого за рік часу, вочевидь, мер Сірик не встиг зробити. Не встиг та й не ставив за ціль, мабуть, бо зовсім скоро на посаду новий амбітний мер, який вже багато років обіймає цю посаду.

Андрій Садовий (на посаді львівського мера – від 2006 р. і донині)

9

От і дійшли ми до останнього поки що львівського мера Андрія Івановича Садового, який вже купу років обіймає цю посаду і якого громада міста кілька разів обирала очільником Львова. Так, саме Андрій Іванович – “найтриваліший”, найвитриваліший і водночас найбільш скандальний мер за всю історію нашого міста.

Андрій Садовий – відомий український політик, громадський діяч, бізнесмен, засновник громадської організації “Самопоміч”, який навчався в технікумі радіоелектроніки. Садовий встигає займатися буквально усім, перебуваючи на посаді очільника міста, не забуваючи і про активну громадську діяльність.

Як оцінюють діяльність Садового на посаді очільника Львова?

10

Взагалі, перші соціологічні дослідження показали, що більшість львів`ян позитивно оцінювали діяльність Андрія Садового на посаді очільника міста. Перші дослідження показали, що львів`яни відчули позитивні зміни у життєдіяльності міста. Перші позитивні зміни відбулися у водопостачанні, теплопостачанні, а також в дрібницях, на перший погляд, – прибиранні вулиць, вивезенні сміття. Вже одразу з приходом мера значні зміни побачили містяни і в ремонті доріг, функціонуванні закладів освіти в місті.

Згодом мер взявся за масштабні оновлення міських парків – за його діяльності було проведено реконструкцію та освітлення кількох львівських парків – Левандівського, Стрийського, парку імені Івана Франка, “Горіховий гай” та “Бондарівка”. Завдяки такій діяльності дуже швидко Андрій Іванович зробив собі позитивний рейтинг – з кожним роком кількість задоволених діяльністю мера львів`ян лише зростала.

Та й зараз, в часі підготовки до найближчих місцевих виборів, мер продовжує зберігати непоганий рейтинг серед інших кандидатів на посаду очільника Львова. Попри “гучні” історії, скандали та невиконані обіцянки, мер продовжує залишатися серед лідерів згідно з попередніми соціологічними опитуваннями.

Ось такими були очільники нашого міста за час від здобуття Україною незалежності і по сьогодні. Хто буде наступним мером і що він зробить для нашого міста – дізнаємося вже зовсім скоро. Далі – буде.