Понеділок, 4 Липня, 2022

Сума зросла в 40 разів: якою буде застава на виборах для кандидатів у мери Львова?

Зараз у Львові досить інтенсивно обговорюють тему майбутніх виборів міського мера, пише “lvivyes.com”. Планувалося попередньо, що місцеві вибори у Львові мали б відбутися наприкінці жовтня, однак зараз говорять про можливість проведення довгострокових виборів у мери весною наступного року.  

Соціологічна агенція “Фама” ще кілька місяців тому оприлюднила рейтинги потенційних кандидатів на виборах міського голови, які оприлюднили в мережі. Інтриги щодо того питання, хто буде балотуватися на посаду львівського мера, вже немає, адже імена кандидатів були відомі ще впродовж жовтня минулого року. Деякі з кандидатів вже й почали розгортати повільно передвиборчу кампанію, а дехто – зайняв вичікувальну позицію. 

Застава на місцевих виборах зросла в 40 разів 

за

Пригадаємо собі, що ще в грудні минулого року Президент України Володимир Зеленський підписав виборчий кодекс. Цей виборчий кодекс містить зміни до виборчої системи, а також регулює цілу низку важливих питань.  

Хоча, є декілька цікавих моментів у новому виборчому кодексі. Наприклад, варто звернути увагу на те, що суттєвих змін у розмірах застав для кандидатів у президенти та до парламенту не відбулося. Натомість заставу у місцеві ради підняли майже в 40 разів. І це – в порівнянні з 2015 роком.  

Запропоновані для місцевих виборів застави майже в 40 разів вищі від розміру застав на попередніх місцевих виборах 2015 року. Тоді кандидат у міські голови Києва мав заплатити за участь у виборах всього 104 тисячі гривень, як кажуть місцеві видання.  

Подібні пропорції можна застосувати до всіх великих міст. Наприклад, застава кандидата в міські голови Львова у 2015 році становила 28 тисяч гривень, тоді як у  цьому році кандидату доведеться викласти 1 мільйон 77 тисяч гривень. Варто зауважити, що така формула застосовується лише для міст обласного значення та міст, у яких зареєстровано від 90 тисяч виборців і більше. Загалом, під такі критерії в масштабах країни підпадає 30 міст (міста під окупацією в даних не враховано). Партії, міська організація якої висуватиме своїх кандидатів у міські голови у всіх цих містах, лише на заставу потрібно буде викласти понад 20 мільйонів гривень. 

Формула розрахунку застави для кандидатів у міські голови і для реєстрації партійних списків ідентична і залежить від кількості зареєстрованих у місті виборців та від розміру мінімальної заробітної плати. Тобто, партії, що у Києві змагатиметься і за посаду міського голови, і за депутатські крісла, доведеться одноразово викласти понад 8 мільйонів гривень.  

Ці гроші повернуться лише переможцям виборів (тому, хто вніс заставу). В іншому випадку застава перераховується до місцевого бюджету. Так само відбувається і з партіями: якщо її місцева організація виграє вибори і візьме участь у розподілі мандатів у міській раді, то застава їй повернеться. В протилежному випадку гроші також перераховуються до місцевого бюджету, кажуть фахівці. 

Кому ж доведеться викласти більшу у 40 разів заставу? 

1

Так, соціологічні опитування показують, що найбільше голосів львів’яни сьогодні готові віддати за чинного мера Андрія Садового.  

Далі, на другому місці, опинився основний суперник чинного львівського мера на попередніх виборах Руслан Кошулинський (представник ВО “Свобода”), на третьому місці рейтингу за соціологічним опитуванням опинився колишній голова Львівської обласної державної адміністрації, народний депутат Олег Синютка, який тільки цього року покинув посаду очільника області у зв’язку з приходом нової української влади. Як пам’ятаємо, Олег Синютка склав свої повноваження одразу після того, як дізнався про те, що в виборах на посаду Президента України переміг Володимир Зеленський. 

Результати соціологічних опитувань в конкретних цифрах (попередні дані) 

і

Результати соціологічних опитувань в цифрах (попереднє опитування) мало ось такий вигляд:  

  • за Андрія Садового готові проголосувати 36,8% виборців;  
  • за Руслана Кошулинського – 14% виборців;  
  • за Олега Синютку – 7,2% виборців;  
  • за громадського активіста Ігоря Зінкевича – 5,9% виборців;  
  • за колишню депутатку Оксану Юринець – 5,5% виборців;  
  • за мера Винників, що біля Львова, Володимира Квурта – 5,5%.  

Як бачимо, чинний мер і досі збирає велику кількість голосів від львів’ян, йому довіряє значна частина виборців. Непоганий рейтинг зібрав також Руслан Кошулинський. Решта кандидатів поки що знаходяться на однаковому більш-менш рівні і мають приблизно однакову довіру від львів’ян. 

Чи готовий Садовий заплатити таку заставу і знову взяти участь у виборах мера? 

т

Львів’яни дивуються з того, що Андрій Іванович, все ж, вирішив взяти участь у виборах, адже раніше мер неодноразово говорив про те, що більше брати участь у виборах мера Львова не планує. Тоді львівський мер говорив про те, що те, що не можна бути вічно мером Львова, вважав це неможливим, бо треба, щоб інші підходили. У львівського мера була чітка мета – збудувати місто, у якому хочеться жити. Про це неодноразово говорив Андрій Садовий журналістам під час численних інтерв’ю.   

Тоді Садовий не сказав, хто буде балотуватися в мери Львова від “Самопомочі” наступних виборів, але підкреслив журналістам, що такими будуть тільки найкращі представники від партії.   
Такі заяви, пригадаємо, звучали від львівського мера ще перед початком президентських виборів в Україні. Тоді Садовий планував також взяти участь у виборах, але в останній момент відкликав свою кандидатуру на користь іншого гравця політичної арени – Анатолія Гриценка. Можливо, мером Садовий тоді не хотів бути, бо бачив себе в майбутньому переможцем президентських виборів. 

Незважаючи ні на що, порадифахівці львів’янам дають традиційні – незважаючи на те, хто ж буде таки балотуватися в мери, свій вибір треба робити свідомо. Для цього треба добре вивчити програми майбутніх кандидатів і визначити, хто ж стане найкращим керівником міста на найближчі роки. Пам’ятайте, що треба бути свідомими громадянами і містянами.