Вівторок, 19 Березня, 2024

Фото підбитої “Пантери”

У липні 1944 р. радянські війська спільно з бійцями Армії Крайової вели бої за Львів. Бої не відзначались запеклістю, а Львів, на щастя, не став Сталінградом. Та німці мали у місті невелику кількість танків та САУ, чинили опонентам запеклий опір. Серед німецької бронетехніки були й “Пантери”. Далі на lvivyes.

Смертельна “кішка”

Військові історики та експерти до сих пір дискутують довкола того, який танк Другої світової був найкращим. Для більшості – це Т-34. Не будемо заглиблюватись у це питання, а розглянемо те, що собою являв німецький важкий танк Pz.V “Пантера”. Влітку 1941 р. німецькі танкісти, зіштовхнувшись із Т-34 були неприємно здивовані, оскільки гармати німецьких танків не могли пробити лобової броні радянської машини з дистанції понад 500 м. Однак Т-34 не став непереможною зброєю, оскільки німці активно застосовували 88-мм зенітки, гаубиці, підкаліберні снаряди, влаштовували засідки й розстрілювали радянські машини у бортову проекцію та з короткої дистанції. Німці не сиділи склавши руки. Вже у 1942 р. з’явилися модифікації німецьких середніх танків Pz.IV з довгою 75-мм гарматою, для яких бронювання Т-34 не становило перешкоди. 

Німецький танк Pz.V “Пантера”

У 1943 р. на полі бою масово з’явилися нові важкі танки “Тигр” та “Пантера”, різноманітні САУ. Радянські та німецькі танкісти помінялись ролями – тепер вже Т-34 був безсилим проти німецького звіринця на дистанціях понад 300-500 м. Німецькі конструктори, проектуючи танк Pz.V вирішили зробити його лобову броню похилою, як у Т-34, однак більш товстою (75 мм), озброїли танк 75-мм гарматою. В результаті, у бою “лоб в лоб” “Пантера могла знищити Т-34 з дистанції понад 1500 м, тоді як останній не міг уразити лобову броню німецького танка навіть на короткій дистанції. Звичайно можна було розстріляти менш тонку бортову броню “Пантери” (45 мм), але до німецького танка ще треба було підібратись з флангу, а це було ой як нелегко. Тому не дивно, що німецькі танкісти у боях 1943 р. записували на свій бойовий рахунок десятки знищених танків! До появи ІС-2 та самоходок СУ-100, ІСУ-122 та ІСУ-152 жоден радянський танк чи САУ не могли ефективно боротись з “кішкою”. Навіть 85-мм гармата, встановлена на Т-34 у 1944 р. могла вражати лобову броню “Пантери” лише з дистанціі кількох сотень метрів. 

Претендентів кілька

Підрозділи 4-й танкової армії, а саме – 10-го гвардійського танкового корпусу розпочали бої на околицях Львова ще ввечері 21 липня. У складі корпусу було понад 150 танків та САУ, включаючи 72-й гвардійський важкий танковий полк майора Миколи Щенкова (20 грізних ІС-2). Щодо німецької сторони, то у місті знаходились частини 8-й німецької танкової дивізії, які станом на 16 липня налічувала 6 “Пантер” та 16 штурмових гармат. Коли розпочались бої за саме місто, вочевидь у німців було ще менше танків та САУ. Однак й кілька “Пантер” та “штугів” могли нанести опонентам вагомих втрат у вуличних боях.

Частини 10-го гв.тк просувались до центру міста вул. Зеленою та Тарнавського. На розі вулиць Зелена та Ш.Руставелі їх очікував неприємний сюрприз – “Пантера”.

Місце, де був вражений німецький танк

Однак радянські танкісти зробили обхідний маневр та знищили ціль. Судячи з фото, машина отримала влучання у праву бортову проекцію. 

Німецька “Пантера”, знищена на вул.Зеленій. липень 1944 р. 

Достеменно встановити хто вразив німецький танк навряд чи вдасться. Претендентів кілька. Один з них – екіпаж ІС-2 гвардії лейтенанта Заріфа Альмухамедова. У нагородних документах лейтенанта вказано, що радянські танкісти з першого пострілу знищили “Пантеру” на вулиці Зеленій. Ще один претендент – екіпаж Т-34 гвардії старшого лейтенанта Потапова із 63-й гвардійської танкової бригади. Так чи інакше, німецький танк був знешкоджений, а радянські війська прорвались до центру. Збереглись фото підбитого німецького танку. 

Львів’яни розглядають підбитий німецький танк
.,.,.,.