Понеділок, 23 Травня, 2022

Не працюйте на ворога: що заборонено робити на Львівщині під час війни

У воєнний час дуже важливо працювати всім злагоджено й без будь-яких необдуманих вчинків. Громадськість постійно закликають не повідомляти важливу інформацію, яку ворог може використати у власних цілях. А тому нижче перелічено основні дії, які заборонено робити львів’янам, та й усім українцям також, щоби не підігравати ворогу. Більш детально про це розповість сайт lvivyes.com.ua.

Незаконне використання літальних апаратів

На території Львівської області з перших днів повномасштабної війни неодноразово фіксували випадки незаконного запуску безпілотних літальних апаратів (БПЛА). Тож Служба безпеки України нагадує про заборону проведення польотів БПЛА та легких літаків (квадрокоптерів, дронів) над Львовом та областю.

Всі недозволені польоти безпілотних літальних апаратів будуть вважатися шпигунством та диверсійною роботою на користь ворога, за які зловмисників притягнуть до відповідальності за ст. 109, ст. 110, ст. 111, ст. 113, ст. 114 Кримінального кодексу України. А якщо це вчинять неповнолітні, то на батьків або осіб, що їх замінюють, накладуть штраф у розмірі від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Спалювання сухостою

Львівська мерія закликає мешканців громади не випалювати суху рослинність, адже це шкідливо, неекологічно й незаконно навіть у мирний час. У воєнний час такі дії ще більш небезпечні, їх можуть прирівнювати до диверсій, які передбачають кримінальну відповідальність.

По-перше, масштабні вогнища можуть розцінювати як подання світлових сигналів ворогу.

По-друге, задимлення створює багато труднощів для наших бійців ЗСУ, оскільки обмежує видимість та огляд місцевості.

По-третє, рятувальники, які виїжджають на виклики щодо спалювання сухостою, витрачають свої резерви не за призначенням. Їх можна було б заощадити для необхідніших операцій, наприклад, гасіння пожеж у будинках, де потрібна термінова допомога.

Незаконна фото- й відеофіксація деяких об’єктів

Це насамперед стосується фото, відеозйомки переміщення ЗСУ та міжнародної військової допомоги. 24 березня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт про кримінальну відповідальність за незаконну фото- та відеозйомку переміщення ЗСУ та міжнародної військової допомоги під час воєнного стану. Таку інформацію можна розміщувати лише, якщо вона вже розміщувалась у відкритому доступі Генштабом ЗСУ або ви отримали письмовий дозвіл від Генштабу на її розповсюдження.

Також заборонено публікувати всі інші об’єкти, які мають певний стосунок до військових. Зокрема, управління Служби безпеки у Львівській області наполегливо просить не знімати аеропорти, залізничні вокзали, нафтобази, об’єкти нафто-газопроводів, електростанції. Робити селфі на фоні наших військових також не можна.

Крім того, заборонене знімання блокпостів. Експерти СБУ та Інституту масової інформації щодо публікацій про блокпости одностайні – не можна оприлюднювати, де вони розміщені. Це військова таємниця під час воєнного стану.

Також на час воєнного стану українським водіям машин і мотоциклів заборонили використовувати відеореєстратори, щоб уникнути витоку інформації про переміщення техніки та сил ЗСУ. Заборона діє для всіх регіонів країни, а тобто для Львівщини також. Заборона стосується фото- та відеозйомки доріг загального користування; об’єктів загального призначення; об’єктів інфраструктури, блокпостів, укріплень; розташування, зосередження чи переміщення військових частин (підрозділів) сил оборони. Але оскільки зараз у країні майже всі дороги стосуються об’єктів зі списку, то виходить, що відеореєстратори заборонено використовувати взагалі. Водії мають демонтувати їх або заклеїти, якщо вони стаціонарні.

Коригування вогню ворога

Львівщина вже піддавалась ракетно-авіаційним ударам, тож треба пам’ятати, що, як і будь-де інде в Україні, у жодному разі не можна допомагати ворогу коригувати вогонь.

Важливо розуміти, що 90 % інформації про наслідки ракетних ударів російська розвідка отримує із соціальних мереж. Тому заступниця міністра оборони України Ганна Маляр застерігає не називати точні цілі та об’єкти, куди влучив або намагався влучити ворог, у соцмережах, а ще в публічних виступах та коментарях для ЗМІ, а також виставляти фото й відео цих місць.

Не можна не лише розміщувати фото й відео озброєння та військової техніки ЗСУ, як було зазначено вище, але й давати будь-яку інформацію з прив’язкою до населених пунктів. Це також допомагає ворогу коригувати вогонь. Також не варто розміщувати інформацію про кількість людей у силах територіальної оборони та батальйонів, які до неї входять.

Інформацію про ситуацію в країні та області мають право повідомляти Президент України, штаб ЗСУ, Міноборони, правоохоронні органи, обласні військові адміністрації. Усі інші органи місцевого самоврядування, політики, активісти повинні узгоджувати її, перед тим як оприлюднити першими.

До слова, часто можна побачити в соцмережах, як користувачі-боти або й «живі» акаунти намагаються дізнатися про ступінь ураження від бомбардування та точну локацію. Їм відповідати не можна, адже часто це запитує ворог для коригування вогню.

Публікація неперевіреної інформації

Це одне з основних правил із самого початку війни не лише для Львівської області, а й усієї України. Проте львів’ян воно стосується особливо, оскільки у відносно спокійному місті багато з них активно ведуть битву на інформаційному фронті. Тому ніколи не публікуйте неперевірену та фейкову інформацію. Усе це сприяє дезінформації суспільства та діє на користь агресора, що постійно робить свої оманливі та пропагандистські вкиди в наш інформаційний простір.

У Львівській області офіційними джерелами, з яких варто черпати інформацію, є насамперед офіційні сайти ЛМР та ЛОВА. Також можна користуватись телеграм-каналами й сторінками в соціальних мережах міського голови й голови ЛОВА. Крім того, у пресслужбі ЛМР дають посилання на надійний телеграм-канал «Львів.Оперативно».

Ну і, звичайно, все інше, що заборонено під час війни робити в Україні загалом, заборонено і на Львівщині.