П’ятниця, 20 Травня, 2022

Чи достатньо підземних укриттів у Львові?

В останні тижні у суспільстві однією з найбільш обговорюваних тем стала загроза російського вторгнення на Україну, повномасштабна війна. Тема була значно “підігріта” західними ЗМІ. Доходить навіть до абсурду, коли у черзі до магазину можна почути діалог людей старшого віку, у якому співрозмовники пропонують остерігатись скупчення людей. І не через загрозу коронавірусу, а тому що літаки Росії будуть скоро бомбити, пише lvivyes.com.ua.

А скільки у Львові усього бомбосховищ?

Якщо проаналізувати інформацію, яка доступна усім в Інтернеті, то у нашому місті майже 1000 об’єктів для массового укриття. У 2014 р. повідомлялось, що у Львові налічували 965 бомбосховищ, з яких придатними до використання було визнано лише 79. У 2016 р. чисельність придатних до використання бомбосховищ зросла аж до 81 одиниці.

Аби у приміщенні могла знаходитись велика кількість осіб, воно повинно бути обладнане освітленням, водопостачанням, опаленням та вентиляційною системою. На Геопорталі міста створена інтерактивна мапа, де позначені усі можливі укриття для містян. Їх понад 1500. Однак далеко не усі відповідають вимогам

Якщо завтра війна…

Багато експертів, говорячи про теоретичний повномасштабний конфлікт з Росією наголошують на тому, що при вторгненні ворожих військ, їх бойова техніка буде просто випалена у лісовій місцевості та у населених пунктах. Експерти забувають про те, що часи Другої світової війни, коли на штурм міст кидали тисячі танків, давно минули. Навряд чи вийде повторення ситуації з Грозним, коли чеченські підрозділи за допомогою гранатометів спалили чимало російської бронетехніки.

Сучасна високоточна зброя (а треба пам’ятати, що армія Росії за військовою потугою займає 2-е місце, поступаючись лише США), дозволяє наносити точкові удари по стратегічних об’єктах опонента – командним центрам, військовим базам, енергосистемі та інші. Це в роки Другої світової війни країни застосовували килимове бомбардування міст, перетворюючи населені пункти на руїни.

Згідно даних міської влади, у місті понад 6000 об’єктів, придатних для укриття. Їх розподілили на три типи – підвали,  паркінги та інші приміщення.

Різною є чисельність споруд подвійного призначення (паркінги, підземні переходи) у різних районах міста. Найменше їх у Галицькому районі – лише 2, а найбільше у Залізничному – 30. Влада міста наголошує на тому, що у місті є 46 підземних паркінгів, які обладнані усім необхідним для перебування великої кількості людей.  Експерти наголошують на тому, що найкраще підходять для укриття підземні паркінги сучасних новобудов, які просторі, з міцним перекриттям, обладнані системою кондиціювання повітря.  

Начальник відділу захисту населення і територій управління цивільного захисту ЛМР Олег Дубчак взагалі стверджує, що бомбосховище – це радянський пережиток. У сучасних країнах існує фонд захисних споруд. Дубчак зазначає, що у Львові функціонує 173 сховища цивільного захисту, 11 протирадіаційних укриттів, понад 5900 найпростіших укриттів для населення

Сучасний підземний паркінг

Одна справа, якщо сховище розташоване у новобудовах, й зовсім інша – якщо у радянських будинках, де у багатьох підвалах через плісняву та щурів не можливо зберігати навіть овочі.  Львівяні повинні бути проінформовані про розташування найближчих до їх осель укриттів. У разі потреби жителі міста повинні в короткі терміни зібрати найнеобхідніші речі та не піддаватись паніці. У місті повинна добре працювати система оповіщення цивільного населення.