Середа, 6 Липня, 2022

Верховна Рада України ухвалила закон про імпічмент

Сьогодні, 10 серпня, у Верховній Раді України знаковий день – тут ухвалили закон про імпічмент, пише сайт “lvivyes.com”. Закон “Про особливу процедуру усунення Президента України з поста (імпічмент) підтримало 245 народних депутатів. Зазначимо, що це більше від мінімальної кількості необхідних голосів (мінімум для прийняття – 226). 

Новоприйнятий закон передбачає можливість усунення голови держави з посади тільки через скоєння державної зради чи іншого злочину. Ініціювати процедуру імпічменту може більшість депутатів від конституційного складу.  

Зазначимо, що відповідний законопроєкт подав як невідкладний для розгляду Президент України Володимир Зеленський. Президент реєстрував законопроєкт кілька разів. Остання версія законопроєкту про імпічмент передбачала також створення тимчасової слідчої комісії.  

Слідча комісія буде готувати висновки та пропозиції щодо досліджених обставин вчинення злочину державної зради (або іншого злочину) Президентом. Відповідно до цього, рішення про усунення Президента від виконання його обов’язків прийматимуть тільки тоді, коли висновки комісії та Верховного Суду засвідчуватимуть дотримання вимог, прописаних в Конституції та в інших українських законах. При цьому рішення про імпічмент буде вважатися прийнятим тільки тоді, коли за нього проголосує не менше ніж три чверті депутатів конституційного складу Верховного Суду.  

Якщо ж Верховний Суд не ухвалить рішення про імпічмент, голова парламенту буде вимушений вибачитися перед очільником держави.  

Перша спроба Володимира Зеленського подати законопроєкт до розгляду Верховної Ради була ще 29 травня. Тоді народні депутати не включили його навіть до порядку денної сесії. Початкова версія законопроєкту передбачала можливість усунення президента від посади парламентом через державну зраду.