Неділя, 9 Травня, 2021

Народовладдя, підкорення Нацгвардії та закон про імпічмент: головні законопроєкти від новообраного

“Гучні” президентські звільнення чиновників на Львівщині

Після свого приходу на посаду Президента України Володимир Зеленський новий гарант одразу ж впевнено взявся за те, щоб “прибирати” посадовців колишньої влади...

“Самопоміч” у Львівській міській раді: хто балотувався у депутати і що відомо про кандидатів

Партія “Самопоміч” у Львові продовжує тримати свій рейтинг і на місцевих виборах в країні 2020-го року у депутати від місцевої партії було...

Садовий і його участь в президентських виборах 2019 року: як це було

Андрій Іванович Садовий багато років пробув на посаді мера (з 2006 року, детальніше про діяльність Садового на посаді голови - тут), не...

Чому і хто у Львові недолюблює Президента Зеленського?

Президентська кар’єра Володимира Зеленського, який у 2019 році прийшов на цю посаду, в самому розпалі і за цей час відбулося чимало всякого,...

Минають перші місяці президентства Володимира Зеленського і за цей час новообраний Президент встиг добряче “спітніти”, працюючи над новими законопроєктами. Символічно до перших ста днів головування ЗМІ вирішили здійснити огляд головних здобутків Володимира Зеленського в ролі Президента України. Сьогодні ж ми оглянемо головні законопроєкти Зеленського, розроблені і зареєстровані у Верховній Раді України.  

Законопроєкти Зеленського – це часткове втілення його передвиборчих гучних обіцянок, які поступово починає виконувати новообраний. Водночас експерти звертають увагу на те, що все, що робить чинний Президент України, відбувається досить стрімко. Однак не без нарікання з боку суспільства – так вже заведено за багато років політичної практики в Україні, що перед виборами влада дає велику кількість обіцянок, які не завжди під силою швидко виконати. 

Про законопроєкти президента “Зе” та головні їхні особливості, відповідність між словами та діями новообраного розкаже сайт “lvivyes.com”. 

Законопроєкт Володимира Зеленського про народовладдя: що він передбачає? 

народовладдя

Законопроєкт №1015 про зміни до статті 93 Конституції України нещодавно було зареєстровано на сайті Верховної Ради України. Головна його суть полягає в тому, щоб надати українському народові право законодавчої ініціативи. 

Президент не перестає дивувати українців своєю лаконічністю: новий законопроєкт максимально лаконічний і складається всього з двох пунктів. В першій частині законопроєкту Володимир Зеленський лише частково коригує статтю 93 Конституції і до переліку тих, кому належить право законодавчої ініціативи (а це – Президент України, Кабінет Міністрів та народні депутати), додає слово “народ”. Друга частина законопроєкту Зеленського про народовладдя лише визначає конкретну дату набуття чинності закону. За переконанням Зеленського, закон має вступити в дію одразу ж в день публікування документа, одразу після того, як його підтримають у Верховній Раді України. 

Якщо пригадати передвиборчі обіцянки Володимира Зеленського, то якраз про народовладдя новообраний неодноразово згадував у своїх промовах та закликах проголосувати за “Зе”. Зокрема, під час своєї інавгурації Зеленський сказав, що ми всі – президенти. Тож не дивно, що саме такий законопроєкт був невдовзі ініційований Президентом України.  

Законопроєкт про підпорядкування Нацгвардії: що хоче змінити Зеленський? 

Нацгвардія

Підкорення Нацгвардії – ще один із зареєстрованих законопроєктів від Володимира Зеленського. Головні зміни, передбачені законопроєктом, стосуються зміни підпорядкування Національної гвардії. Володимир Зеленський хоче, аби діяльність Національної гвардії України спрямовувалася Президентом України через командувача Національної гвардії.  

Якщо раніше Національна гвардія підпорядковувалася Міністерству внутрішніх справ, то тепер гвардія перейде у фактичне підпорядкування глави держави, адже і призначати та звільняти керівника правоохоронного органу, згідно з законопроєктом, буде також президент.  

Зеленський у своєму законопроєкті нагадує про основний формат та спрямування діяльності Національної гвардії. Йдеться про захист та гарантування державної безпеки, охорону громадського порядку, захисту прав, свобод та законних (!) інтересів громадян України. 

Як має виглядати закон про імпічмент за переконанням президента Зеленського? 

імпічмент

Ще один законопроєкт від новообраного президента – це закон про імпічмент, про який політик неодноразово говорив напередодні президентських та парламентських виборів. Якщо раніше президент реєстрував два законопроєкти про імпічмент, то тепер всі вимоги до змін в законодавстві Зеленський вмістив в один законопроєкт. 

Цей законопроєкт визначає не тільки саму процедуру імпічменту в Україні, він також визначає процес створення тимчасової слідчої комісії.  

У законопроєкті визначено, що імпічмент – це позасудовий конституційний процес, який може бути застосованим в разі скоєння державної зради чи іншого злочину проти держави. Регулює процес імпічменту Конституція України, регламент Верховної Ради України та інші закони України.  

Законопроєкт визначає, що якщо Верховна Рада України не висловить підтримки процедури імпічменту президента, то очільник парламенту має оголосити про припинення процедури, відкликати повноваження слідчої комісії і попросити пробачення в того, хто буде чинним главою держави на цей час.  

Як ми вже згадали вище, це вже друга спроба Президента України подати законопроєкт про імпічмент. Вперше такий законопроєкт було зареєстровано 29 травня. Однак тоді народні депутати навіть не включили законопроєкт до порядку денного сесії, а сам документ передбачав можливість усунення президента парламентом через державну зраду.

Законопроєкт про боротьбу з “кнопкодавством” та депутатськими прогулами 

кнопкодави

Пам’ятаєте, як гучно Володимир Зеленський звинувачував Верховну Раду у фактичній бездіяльності та порушеннях правил? Обурення президента таки досягло – на сайті Верховної Ради України зареєстрували законопроєкт про боротьбу з “кнопкодавством” та депутатськими прогулами.  

У новому законопроєкті Володимир Зеленський висловив пропозицію достроково припиняти повноваження депутатів Верховної Ради України у випадку, якщо для цього будуть вагомі підстави. Вагомими причинами для припинення дії мандатів можуть стати: 

  • Кнопкодавство – факт неперсонального голосування депутата, який має встановити суд; 
  • Прогули – йдеться про відсутність на бодай третій частині пленарних засідань Верховної Ради без поважних на те причин; 
  • Переїзд депутата на постійне місце проживання в іншу країну та припинення громадянства.  

Саме проблема кнопкодавства, до слова, досягла суттєвих масштабів в Україні. За даними інфографіки “ЧЕСНО”, 138 депутатів із 423 (Верховна Рада, 2018 рік)  – “кнопкодави”. 

Нагадуємо також принагідно про те, що в Верховній Раді хочуть запустити нову систему для голосування – “Раду-4”. Така система має працювати на основі сенсорної кнопки для голосувань, але поки що її робота не передбачена Законом України.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Чим особливий прозорий шифер і де його використовують?

Прозорий шифер – порівняно новий покрівельний матеріал. Він зміг доволі швидко посісти гідне місце на будівельному ринку матеріалів. До більш звичного нам...

Цікаві факти про піцу

Ми всі любимо смачно поїсти. Кожен з нас має улюблені страви і напої. Зазвичай вони вимагають багато часу для приготування, якого, на...

У Львові відновлять пільговий проїзд? Верховна Рада внесла подання меру Садовому

У Львові разом з посиленням карантинного режиму та введення спеціального режиму для роботи громадського транспорту місцева влада скасувала дію пільгового проїзду для...

Сотні новеньких білоруських МАЗів у Львові не буде? Міська рада наполягає на повторному проведенні тендеру

Невдовзі місто Лева мало б закупити сотню новеньких білоруських МАЗів за результатами тендеру, проведеного ще на початку поточного року, розповідає сайт lvivyes.com....

Львову загрожує повна ізоляція? Прогнози мера Садового

Днями міський голова Андрій Садовий розповів про ситуацію з коронавірусом у Львові, заповненість міських лікарень та ймовірний подальший сценарій розвитку подій з...