Четвер, 28 Березня, 2024

Як на межі XVI–XVII століть два львівські політики-медики судилися

Еразм Сикст і Мартин Кампіан – одні з найбагатших і найвпливовіших політиків XVI–XVII століття у Львові. За фахом вони були медиками. Через що стали заклятими ворогами та хто не витримав судових баталій і помер, читайте далі на lvivyes.com.ua.

Як місто залізло в борги перед Кампіаном

Мартин Кампіан – син дипломованого лікаря та бурмістра Львова Павла Кампіана. Мартин народився у Львові, навчався у Львівській катедральній школі, а потім – у Ягеллонському університеті (Краків), де отримав ступінь бакалавра вільних мистецтв. Після цього вивчав медицину у Кракові та якомусь із університетів Італії, якому саме – достеменно невідомо.

Мартин брав активну участь у багатьох подіях Львова, а потім став його бурмістром. Він зініціював перебудову ратуші та розбудову оборонних споруд. Вклав свої заощадження в купівлю будматеріалів та оплату праці робітників. Під час епідемії чорної віспи зумів стримати ситуацію у Львові завдяки війську гайдуків, у той час як уряд залишив місто в паніці.

Скульптурне зображення Мартина Кампіана

Декілька разів Кампіан рятував Львів від банкрутства. Для прикладу, на початку 1620 року надав 20 тисяч злотих у кредит. Після цього члени ради магістрату виконували ледь не кожне його бажання, чим він і користався, постійно примножуючи свої статки. Мартин знав, як отримати вигоду, наприклад, у 1622 році отримав дохід з податків від горілчаного виробництва, зобов’язавшись збільшити прибутки за 10% винагороди.

Заборгованість міста постійно росла. Згодом він ліквідував дві з трьох наявних міських цегелень, замість них дав містові дешеву цеглу з власної цегельні. Сіно зі своїх фільварків Мартин продавав львівським конюшням за значно вищою ціною, ніж у постачальників. Згодом почав будувати нові фортифікації, замість того, щоби просто зміцнити вже наявні. Колегія міста з 40 осіб, побоюючись ще більших заборгувань, виступила проти забудови, однак Мартина це не зупинило, тому в 1625 році він розпочав будівництво.

Судовий процес

Еразм Сикст, також уродженець Львова, працював лікарем у католицькому шпиталі, а згодом – професором медицини у польській Замойській академії. Він написав багато наукових праць про ковтун (запалення сальних залоз на голові), провів хімічний аналіз води в курорті Шкло та обґрунтував його лікувальні властивості. Також виступав за користь грязелікування. З 1627 року був призначений міським лікарем Львова. Еразм протягом багатьох років обіймав високі посади в адміністрації Львова, в магістраті очолив опозицію проти Кампіана.

Перебуваючи на посаді бурмістра, Еразм розпочав один із найгучніших судових процесів того часу. Львів був у великому боргу перед Мартином, тож Еразм вирішив покласти цьому край і витягти Львів із фінансової залежності.

Сикст уклав угоду з Кампіаном про погашення боргу, однак Кампіан зміг усе одно обманути місто. Розгніваний Еразм подав на нього позов до суду, звинувативши політика аж у 12 пунктах. Зокрема, йшлося про загарбання Мартином майна та земель Львова, обкрадання міської скарбниці, незаконне використання рішень суду, ув’язнення людей на своїй території, вирубку лісів, зловживання ситуацією під час епідемії тощо.

Проти Мартина виступили десятки свідків. В одну мить кількарічна кар’єра Кампіана завершилася. У 1628 році його вигнали зі Львова та забрали львівське громадянство. Він намагався попросити допомоги в короля Сигізмунда III Вази, той спробував допомогти. Король порекомендував міській раді прийняти Мартина до ради магістрату й завершити справу. Однак суд залишив вирок без змін, а крім того, зобов’язав Кампіана виплатити Львову відшкодування.

У 55-річному віці Мартин не витримав перипетій і сильно захворів. 19 квітня 1629 року він помер, так і не дочекавшись завершення судового процесу.  

.,.,.,.