П’ятниця, 12 Серпня, 2022

Радянські військові паради у Львові, або ж коротка історія руйнувань старого міста

Поки у всьому цивілізованому та прогресивному світі перемогу радянських військ над нацизмом відзначали тихими церемоніями, покликаними вшанувати пам’ять усіх загиблих та постраждалих у цій війні людей, радянська верхівка придумала своєрідний спосіб відзначення тих кривавих подій – знамениті військові паради, символи “побєдобєсія”, як це називають в українському суспільстві.  

Так склалось історично, що наше місто також опинилося під окупацією і його прийшли визволяти радянські міста. Тож Львів, як і чимало інших українських міст, став місцем для проведення військових парадів на честь перемоги. Парадів, які завдавали місту руйнівних наслідків, пише сайт lvivyes.com.ua

Якими були радянські “побєдоносні” паради у повоєнному Львові і чому такі заходи завдавали руйнувань місту – читайте у матеріалі нижче.  

“Особлива” історія львівських парадів 

Мабуть, варто розпочати з того цікавого факту, що військова техніка (танки, БТРи, “Катюші” та все інше) переможно проїхалася нашим містом набагато раніше, аніж в більшості інших українських міст та навіть міст інших країн, що входили до складу СРСР. Перший такий парад у Львові відбувся не у 1945-му році, а у жовтні 1939-го року. 

Так, саме у той час, коли Друга світова війна тільки розгорталася “на повну”, радянські очільники вирішили уже провести парад військової техніки. Його відвідали навіть голова ЦК КП(б)У Микита Хрущов та маршал Тимошенко, який у вересні 1939-го року очолював Український фронт під час вторгнення до Польщі. 

Це ще не був “переможний” парад – з історії відомо, що святкування Дня перемоги як офіційне державне свято було затверджено Сталіним 8-го травня 1945-го року, ще до підписання Акту про капітуляцію (акт підписали пізно увечері того ж дня). Також з історії відомо, що вже за два роки, у 1947-му, той же Сталін скасував відзначення цього свята, бо ж народ очікував на пом’якшення диктаторського режиму через перемогу, а цього ніхто допустити не міг. Відновили ж святкування тільки за часів “хрущовської відлиги”, коли радянський народ став жити трохи вільніше. 

Паради у Львові наступних років 

Наступні паради військової техніки відбулися у Львові вже після завершення Другої світової війни. Відбувалися вони у 40-50-ті роки, ювілейні навіть супроводжувалися гучними урочистостями та потужними феєрверками – все для того, щоб народ пам’ятав та плекав завжди переможний день.  

Щоправда, історія з цим фактом (“переможним днем”) може дещо посперечатися – дехто з дослідників-істориків вважає (наприклад, Віктор Суворов), що сам “товариш” Сталін цю перемогу не вважав за справжню перемогу, а, навіть радше, за поразку, адже у підсумку планував захопити не тільки Східну, а й всю Європу. Можливо, саме тому Сталін і скасував це свято вже за два роки після його запровадження. 

Руйнівні наслідки парадів важкої техніки у Львові 

Якщо громадськість дискутує стосовно доцільності проведення таких парадів з важкою технікою у Львові, на що є свої причини, то фахівці-архітектори можуть точно розповісти про те, наскільки руйнівними є наслідки проведення парадів. 

Старі будинки, зведені у Львові за часів Австрії, зовсім не були розраховані на такі навантаження. Першими усі наслідки парадів зазнали старі кам’яниці на проспекті Свободи – саме це місце було основним для проведення парадів військової техніки.  

Будинки під номерами 6 та 8 не витримали одними з перших. До слова, тут колись діяли валютний обмінник та готель “Вікторія”. Так-от, після кількох таких парадів ці кам’яниці почали руйнуватися. Довелося взяти ситуацію у свої руки і самостійно їх розібрати, аби не сталося лихо і не постраждали люди. Згодом, щоправда, на цьому “ласому” місці звели житлову багатоповерхівку. 

Траплялися руйнування не тільки від урочистих парадів, а й від звичайних курсувань важкої воєнної техніки містом. До 60-х років такої техніки можна було побачити чимало, вони пересувалися туди-назад до військових частин. Відомо, що під час одного такого курсування на вулиці Чорноморській завалився житловий будинок (1958-й рік), а кілька сусідніх до нього через руйнування довелося розібрати згодом.  

Чим закінчилася історія з військовими парадами на 9-те травня у Львові? 

Марсове поле

Після кількох таких “руйнівних” випадків проїзд важкої військової та гусеничної техніки у центрі міста цілковито заборонили, заборонили і проведення парадів військової техніки разом з цим. Так, з 60-х років традиційною частиною відзначень цього дня стали солдатські марші, урочистості з портретами радянського керівництва та барвистими транспарантами.  

Військової техніки на таких подіях з того часу вже не можна було побачити. Щоправда, так протривало зовсім недовго, адже вже наприкінці 70-х років знову радянські танки проїхалися військовим парадом у Львові. Вочевидь, з технікою вигляд святкових урочистостей мав зовсім інший вигляд, чи то пак, більше значення і помпезність, тому дуже швидко радянське керівництво забуло про трагічні руйнування будинків у місті.  

У роки незалежної України перший парад у Львові практично не проводили, тільки у 2010-му році за весь час він відбувся вперше. Якщо і відбувалися якісь заходи, то це виключно вшанування загиблих у війні, покладання квітів до могил та пам’ятників. Траплялися, звісно, і поодинокі скандальні випадки, адже суспільство багато років розділене на тих, хто підтримує відзначення, та тих, хто бунтує проти нього, вважаючи, що це день скорботи, а не святкувань. 

 А з 9-го травня 2016-го року у нас відзначається День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та 8-го – День пам’яті та примирення, і діє заборона на пропаганду комунізму та нацизму. 

Таким було святкування радянського “переможного” дня у нашому Львові. А які цікаві факти з історії про цю дату знаєте ви?

.