Понеділок, 4 Липня, 2022

Феномен Порошенка на Львівщині: чому тут так люблять п'ятого президента?

Останні президентські вибори в Україні, які відбулися 2019-го року, продемонстрували, що на території Львівської області непоганий рейтинг зумів збудувати п’ятий Президент України Петро Порошенко, пише сайт lvivyes.com. Так, саме Львівська область стала одним з тих регіонів, де найбільше голосів здобув саме чинний на той час Президент України.  

Президентські вибори у 2019-му на Львівщині: як це було 

1

Фахівці по-різному реагували на такі результати голосування і на те, що в Львівській області виборці надали перевагу саме Петру Олексійовичу. Ситуація і справді склалася доволі цікава, адже виборці сусідніх областей висловлювали здивування і нерозуміння такого вибору львів’ян, поки мешканці Львівщини висловлювали слова гордощів за те, що належать саме до того меншого відсотка виборців, які надали перевагу чинному на той час Президенту України.  

Для того, щоб пригадати собі ситуацію з останніми президентськими виборами, пригадаємо собі результати тих виборів в цифрах. За Петра Порошенка на Львівщині проголосували 63,73% виборців, поки за Володимира Зеленського – 33,52% (різниця в 30,21% голосів виборців). Це єдина область в Україні, яка у більшості підтримала Петра Порошенка і надала найнижчу підтримку іншому кандидату в Президенти Володимиру Зеленському за результатами тих виборів в Україні.  

Вибори за цінності, а не за персоналії 

2

Спеціалісти схиляються до однієї ключової думки стосовно тих президентських виборів в Україні і стверджують, що ті вибори насправді чи не вперше в країні відбувалися не за персоналії – конкретних політичних діячів, а за цінності.  

Львівський чиновник Любомир Зубач, заступник міського голови Львова з питань містобудування і народний депутат, прокоментував цю ситуацію так, що у мешканців міста та області так само назбиралося дуже багато питань та претензій до чинного на той час Президента України, однак тут голосували, не опираючись на персоналії, а опираючись тільки на конкретні цінності – унікальне для нас явище, яке може свідчити про цінності, які симпатизують самим львів’янам та мешканцям області.  

Про які такі цінності йде мова? 

3

Ні для кого не є таємницею, що Петро Олексійович Порошенко, п’ятий український президент, наслідував саме європейські цінності, про що неодноразово говорив у своїй передвиборчій програмі. Саме такі європейські цінності, вочевидь, і стали найбільш привабливими для мешканців Львівщини, яким вони також імпонують. Чинний на той час гарант так прив’язав до себе концепцію європейських цінностей в Україні, що важко насправді відрізнити, чи це штучно, а чи навпаки.  

Львів’янам насправді оті цінності дуже імпонують, тому виборці тут були готові забути навіть ситуацію, яка склалася кілька років тому в нашому місті. Пригадаємо собі так звану “сміттєву блокаду” у Львові, а також корупційні схеми, які відбувалися в оточенні чинного на той час Президента України.  

Цінності не були б такими близькими, якби не середовище 

4

Ще один важливий момент, який пояснює ситуацію з результатами останніх президентських виборів в Україні і на Львівщині зокрема, це саме середовище, де живуть виборці. Якщо брати Львівську область і місто Лева зокрема, то саме ця територія сьогодні дуже наближена до Європи, тому нам в принципі близькі цінності наших сусідів. За останні десять років тут справді сформувалося відчуття європейського міста, адже міська влада подбала про те, щоб створити тут круте середовище для вільних людей: “Львів – відкритий для всіх”.  

У львів’ян, вочевидь, і справді дуже сильними є цінності, тому навіть політика діяльності мера Садового, який разом зі своєю командою працював спільно для того, щоб знищити політичного конкурента, у нашому місті не спрацювала. Фактично, тут підтримали п’ятого Президента України, який на виборах був конкурентом і для самого Андрія Івановича Садового (пригадаємо його скандальну участь в президентських виборах і відлучення від виборчого процесу на користь Анатолія Гриценка, ще одного кандидата у президенти).  

Думку про цінності львів’ян і мешканців області підтримав тоді і мер Андрій Садовий, який пояснював такий вибір містян тим, що саме Львів – найбільше україномовне місто в країні і що тут таки хочуть крокувати вслід за Європою, а тому так і проголосували.  

“Якби” 

5

А поговоримо також про наступний варіант розвитку подій, про так зване “якби”. Минуло більше року часу від інавгурації Президента України, і вже провели не один раз соціологічні дослідження, які отримали знову ж таки цікаві результати. Якщо опиратися на дослідження, зроблені на початку літа 2020 року, то можна побачити, що якби вибори нового Президента обиралися саме зараз, то Петро Олексійович знову би став безсумнівним фаворитом на Львівщині. 

Так вже склалося, що цінності п’ятого Президента України львів’янам настільки стали близькими, що в 2020 році за нього б проголосувало понад 45% виборців опитуваних, і лише якісь 25% висловлюють своє негативне ставлення до Петра Олексійовича. Непоганий розклад подій, чи не так? Адже добра частина потенційних виборців таки б віддала свій заповітний голос п’ятому Президенту.  

А що ж маємо з наступником Петра Олексійовича Володимиром Олександровичем? Тут вже ситуація не така хороша, як склалася в попередньому випадку. Ситуація виглядала наступною: 51,3% опитаних висловили негативне ставлення, позитивно діяльність Зеленського оцінюють 18,2% опитаних.   

Ось таким чином виглядала ситуація з президентськими виборами в 2019 році і така ситуація вже була через рік після тих подій в країні. Що може бути далі – покаже тільки час, однак навряд чинний Президент зробить щось таке, що кардинально змінить ставлення львівських виборців до себе.  

Далі – буде…